kontakt    mapa strony  
    polski   english

Przetwarzanie bez granic, UbiComp

W ramach paradygmatu wszechobecnej komputeryzacji i inteligencji otoczenia w Instytucie powstała inicjatywa badawcza Ubicomp.pl
 
Główne kierunki badań i zainteresowań rozwijanych w ramach przetwarzania bez granic to transdyscyplinarne projektowanie systemów ICT z uwzględnieniem czynników ludzkich w zastosowaniach przemysłowych, medycznych i życiu codziennym, a także systemy perswazyjne.
 
Od kilku latprowadzimy badania dotyczące wykorzystania technologii do wspierania sportowców - zawodowych i amatorów. Opracowaliśmy m.in. system wspierający refleksję biegaczy poprzez specjalny rodzaj wizualizacji danych zbieranych w trakcie treningów. Od 2016 roku prowadzimy także badania nad wykorzystaniem dronów do wspierania kibiców i biegaczy biegów amatorskich. Testujemy także rozwiązania dla pływaków. Wyniki naszych badań prezentowaliśmy m.in. na konferencjach CHI (ACM Computer-Human Interaction), DIS (Design of Interactive Systems), MIDI (Multimedia Interaction Design and Innovation), Cross-surface, Persuasive i innych.
 
 DroneRun badania dla biegaczy i kibiców Ubicomp.pl 

Przykładem systemu perswazyjnego jest SubRosa zapewniająca odpowiednie warunki do cichej pracy w przestrzeniach ogólnodostępnych. SubRosa analizuje poziom hałasu w pomieszczeniu i na tej podstawie wyświetla w sposób interaktywny wizualizację typu ambient w celu metaforycznego wpływania na zachowanie użytkowników.
 
Ubicomp-SubRosa
 
Innym projektem badawczym jest Vertoid. To aplikacja mobilna nakłaniająca użytkowników do zmiany stylu życia na bardziej ekologiczny, dzięki czemu ograniczana jest emisja dwutlenku węgla CO2 do atmosfery.
 
 
Projekty perswazyjne grupy Ubicomp.pl były kilkakrotnie publikowane i nagradzane na międzynarodowych forach innowacyjności.

powrót do góry


Redakcja:
Andrzej Romanowski

Ostatnia modyfikacja:
2017-05-30 11:41:41, Andrzej Romanowski